Shamir

Nedávno jsme se bavili s kamarádem o #shamir backupu a tom, že by se pomocí něj dali zálohovat i další digitální cennosti (nejenom kryptoměny), ale i hesla, soubory, 2FA apod. Tyhle věci začínají být čím dál tím víc cenné a často jejich ztráta může být mnohem bolestivější než ztráta nějaké částky peněz. Zároveň jeden seed neřeší věci typu dědictví. A dostali jsme se k tématu, Jaký je ideální počet klíčů a počet klíčů nutných k odšifrování a kam je ideálně umístit.

Mám tu spoustu chytrých lidí, proto se ptám, co byste zvolili vy, kdybyste měli celou svojí digitální existenci svěřit shamiru?

🔐 Kolik klíčů byste si vygenerovali?
🔐 Kolik z nich by bylo potřeba k obnově?
🔐 kam byste umístily? Zakopali pod zem? Založili do knížky? Zapamatovali jako básničku? Dali důvěryhodným lidem?
🔐 A v jakém materiálu? Železná destička? Keramická destička? Vytištěný papír? Flashka? Jenom slovně?

Budu moc rád za hlubší vhled nebo když se rozepíšete.

PS: Jenom pro ty, co neví (stále to totiž ještě není asi ani v kryptoměnovém světě rozšířený způsob), Shamir backup je způsob generování privátních klíčů, kdy nemám jedna seed (obvyklé 24 dobře zapamatovatelných anglických slov), ale několik nezávislých seedů (také ve formě několika anglických slov) s tím, že ke kompletní obnově není potřeba všechny, ale určitou předem nastavenou část.
Kdybych to měl říct velmi s nadsázkou, takové budoucí viteály pro obnovení digitální existence.

Autor

Pavol Hejný

Milovník technologií, Startuper ve vzdělávání, autor virtuální tabule Collboard.com, full stack vývojář a spoluorganizátor mnoha akcí např. CzechFutureTech.

3 komentáře u „Shamir“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *